2021-05-29

Ford zaprezentował nowego elektrycznego Forda F-150 Lightning prezydentowi Stanów Zjednoczonych, Joe Bidenowi

Około 110-115 kWh pojemności całkowitej to mniej więcej 100-105 kWh pojemności użytecznej. Jeśli te obliczenia się sprawdzą, to elektryczny pickup Forda, samochód o dużej masie i słabym współczynniku oporu powietrza, będzie miał baterię o zaledwie 11 procent większą niż Tesla Model X. Oraz zużycie energii zapewne wyższe niż Audi e-tron, nawet mimo felg aero i opon o obniżonym współczynniku toczenia. Sam Joe Biden był zachwycony osiągami samochodu, czemu zresztą trudno się dziwić biorąc pod uwagę, że miał do czynienia z elektrykiem, który startuje jak rakieta od samego początku. Stwierdził nawet z szelmowskim uśmiechem „this sucker’s quick”.

Aktualnie najpoważniejszym konkurentem elektrycznego Forda F-150 jest Rivian R1T. Model, który najwcześniej trafi do sprzedaży, ma mieć baterię o pojemności 135 kWh, mieścić 5 osób, oferować 562 kW (764 KM) mocy i ponad 480 kilometrów zasięgu na baterii. Ford albo dysponuje lepszą technologią zespołu napędowego, albo też będzie konkurował z Rivianem R1T z najmniejszą baterią.

źródło: Bateria elektrycznego pickupa, Forda F-150 Lightning, waży ponad 816 kilogramów • SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – www.elektrowoz.pl