2022-04-15

Ile kosztuje magazyn energii do domu jednorodzinnego?

Magazyn energii w domu jednorodzinnym

Zadaniem magazynu energii jest gromadzenie bezemisyjnej energii wyprodukowanej w mikroinstalacji fotowoltaicznej lub (rzadziej) wiatrowej. Urządzenie umożliwia konsumpcję nadwyżek energii w godzinach wieczornych, także w nocy. W ten sposób możliwe jest wykorzystanie większej ilości energii, którą wytworzy instalacja OZE. Innymi słowy minimalizowane jest oddawanie i pobieranie energii z sieci na rzecz zwiększenia autokonsumpcji. Magazyn zwiększa bezpieczeństwo energetyczne oraz niezależność od zakładów energetycznych, a także obniża koszty użytkowania domu. Warto jednak podkreślić, że nie ma możliwości, by przydomowy magazyn energii zapewnił zapotrzebowanie w ujęciu sezonowym, czy tygodniowym. Magazyn takiego rozmiaru byłby całkowicie nieopłacalny dla typowego gospodarstwa domowego. 

 

Poszukując optymalnego rozmiaru dla domowego magazynu energii, trzeba uwzględnić przede wszystkim dobowe zapotrzebowanie domu na energię elektryczną oraz średnią (w skali roku), dobową generację energii w mikroinstalacji OZE. Nie warto sugerować się jedynie szczytem sezonu generacyjnego, ale opierać się na wartościach uśrednionych dla wszystkich słonecznych dni roku. W takim kontekście, pojemność magazynu, która może sprawdzić się w domu jednorodzinnym, wyniosłaby więc od 7 do 15 kWh. Sprawdźmy ile może kosztować magazyn o pojemności około 10 kWh, który mieści się mniej więcej w połowie tego przedziału.

Magazyn energii 10 kWh - ile kosztuje?

 

Magazyny energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Coraz częściej urządzenia magazynujące energię są kolejną decyzją inwestycyjną po montażu modułów fotowoltaicznych, szczególnie że będzie można otrzymać na nie dotację. Sprawdzamy ile kosztują same urządzenia wraz z montażem. Przyglądamy się cenom akumulatorów o pojemności 10 kWh.

Pod lupę wzięliśmy magazyny energii trzech różnych producentów i zapytaliśmy firmę wykonawczą o kompleksową usługę montażu takich urządzeń. Ceny takiej usługi dla tej pojemności to kolejno 22 500 zł brutto, 27 600 zł brutto, 30 900 zł brutto, a więc średnia cena magazynu energii o pojemności 10 kWh  z montażem oraz podatkami wynosi 27000 zł brutto. Warto też wziąć pod uwagę, że dzięki usłudze montażu, VAT wynosi 8% a nie 23%. 

 

źródło: https://globenergia.pl/ile-kosztuje-magazyn-energii-do-domu-jednorodzinnego/