2021-07-05

Magazyny energii kluczowe dla transformacji polskiej energetyki (rozmowa)

Wraz ze wzrostem udziału w polskim miksie energetycznym odnawialnych źródeł energii, które są zależne od pogody, niezbędne będzie zapewnienie odpowiedniej jakości dostarczanej energii. O tym, jakie technologie powinny to zapewnić, mówi w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Hubert Krukowski, wiceprezes zarządu oraz dyrektor marketingu i sprzedaży w Hitachi ABB Power Grids w Polsce.

Gramwzielone.pl: – Polski system energetyczny idzie w kierunku coraz bardziej rozproszonego wytwarzania. Tymczasem nasze sieci były projektowane z myślą o przesyle energii tylko w jednym kierunku. Jakie wyzwania pociąga za sobą trend rozwoju energetyki rozproszonej i jaka powinna być technologiczna odpowiedź w kontekście potrzeby zarządzania coraz większą liczbą rozproszonych źródeł?

Hubert Krukowski: – W przypadku źródeł rozproszonych mamy do czynienia głównie ze źródłami odnawialnymi, a przede wszystkim fotowoltaiką prosumencką. Rzeczywiście rozwój tego sektora jest wyzwaniem dla operatorów sieci dystrybucyjnej w kwestii zarządzania przepływem, stabilności sieci i odbiorów energii, ponieważ mamy tu do czynienia z coraz większymi mocami.

Głównym zadaniem stojącym przed operatorami, uwzględnionym również w Polityce energetycznej Polski do 2040 roku, które pomogłoby w tej sytuacji, są inwestycje związane z sieciami inteligentnymi – z poprawą ich obserwowalności oraz ich digitalizacją. Źródła odnawialne są uzależnione od warunków pogodowych i ich zmienność wpływa na moc generowaną, więc utrudnia gospodarowanie jej dystrybucją. Sieci inteligentne pomogłyby zarządzać tym rozpływem.

Drugą technologią, która odpowiada na wyzwania związane z niestabilnością źródeł energii, są magazyny energii.

żródło i dalsza część artykułu: https://www.gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/105794/magazyny-energii-kluczowe-dla-transformacji-polskiej-energetyki-rozmowa-01