2021-06-30

NCBR poszukuje polskiego pomysłu na magazynowanie ciepła i chłodu

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poszukuje wykonawców gotowych podjąć się opracowania innowacyjnych, bezemisyjnych technologii, które pozwolą na efektywne dostarczanie do domów oraz biur ciepła i chłodu przy wykorzystaniu magazynowania ciepła i chłodu. 

NCBR już po raz dziewiąty organizuje przedsięwzięcie mające na celu opracowanie polskiej technologii niezbędnej do realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu. W 2050 roku Unia Europejska ma osiągnąć zerowy po­ziom emisji gazów cieplarnianych netto. NCBR zaprosiło już zainteresowane podmioty do realizacji takich projektów, jak oczyszczalnia przyszłości, innowacyjna biogazownia, budownictwo efektywne energetycznie i procesowo, ciepłownia przyszłości, elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym, magazynowanie energii elektrycznej, wentylacja dla szkół i domów oraz technologie domowej retencji.

Tym razem w ramach przedsięwzięcia “Magazynowanie Ciepła i Chłodu” poszukuje wykonawców bezemisyjnych technologii, które pozwolą na efektywne dostarczanie do domów oraz biur ciepła i chłodu przy wykorzystaniu magazynowania ciepła i chłodu. Inicjatywa jest finansowana  z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Nabór wniosków prowadzony będzie do 26 lipca 2021 roku.

W przedsięwzięciu zostaną opracowane systemy do dwóch zastosowań: dla domu jednorodzinnego w dwóch wariantach, w zależności od wskaźników energetycznych, oraz dla biurowca. W zapewnieniu niezbędnej energii do magazynowania ma pomóc instalacja OZE.

– Uważamy, że w przyszłości budynki będą czerpać ciepło i chłód z prądu pochodzącego z odnawialnych źródeł energii, a do tego potrzebne są magazyny. Umożliwienie dzięki naszemu nowemu przedsięwzięciu okresowego przechowywania energii z OZE w postaci ciepła i chłodu pozwoli na rozwój takich technologii w sektorze budownictwa, a także w przemyśle zeroemisyjnym – mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Eksperci NCBR zwracają uwagę, że rozwój energetyki opartej na OZE w dużej mierze zależy od efektywności akumulacji energii. Nadwyżki energii można przechowywać i użyć w okresie największego zapotrzebowania na ciepło lub chłód w okresie jej niedoboru, co wiąże się z drugą korzyścią – obniżeniem zapotrzebowania instalacji ogrzewania lub chłodzenia budynków na energię elektryczną. Magazyny sprawdzą się też do pozyskiwania energii wtedy, gdy jest ona tańsza (np. przetwarzanie energii na ciepło w taryfie nocnej), i wykorzystywania jej w czasie, gdy trzeba by było za nią więcej zapłacić.

W przedsięwzięciu NCBR zaplanowano opracowanie technologii magazynowania ciepła i chłodu dla domów oraz biur w cyklu sezonowym oraz krótkoterminowym, czyli dobowym lub tygodniowym. Wariant sezonowy ma pozwolić na akumulację ciepła w miesiącach letnich i jego dystrybucję w okresie zimowym lub magazynowanie chłodu, kiedy jest zimno, i korzystanie z niego latem. Takie rozwiązanie umożliwi znaczne ograniczenie energii zużywanej do całorocznej klimatyzacji lub ogrzewania pomieszczeń. Magazyn krótkoterminowy (dobowy, tygodniowy) ograniczy pobór prądu potrzebny do produkcji ciepła lub chłodu w okresie, kiedy zapotrzebowanie na prąd jest największe oraz zoptymalizuje jej dobowy popyt.

źródło i dalsza część artykułu : https://globenergia.pl/ncbr-poszukuje-polskiego-pomyslu-na-magazynowanie-ciepla-i-chlodu/