2021-06-27

Rząd uruchomi dotacje na magazyny energii

Zmiany w systemie opustów, a przez to zmniejszenie opłacalności nowych inwestycji w indywidualną fotowoltaikę, wywołały falę krytyki pod adresem urzędników z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. – W Czechach nasi sąsiedzi popełnili błąd i bezrefleksyjnie otworzyli rynek zarówno dla instalacji małych, jak i dużych – argumentuje potrzebę korekty w Polsce sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE, Ireneusz Zyska i zapowiada, co zrobi resort, by jednak „rynek prosumencki rozwijał się długofalowo”.

  • W „Rządowej ławie” rozmawiamy z wiceministrem Zyską o tym, dlaczego dopiero czwarta edycja Mojego Prądu będzie rewolucyjna pod względem wspieranych technologii i nie skupi sie tylko na prostym systemie dotacyjnym.

  • - Obecnie prosument nie ma żadnej motywacji, by kupić dość drogi domowy magazyn energii, bo korzysta z wirtualnego magazynu energii, jaką jest sieć elektroenergetyczna - dodaje.

  • W rozmowie z rządowym pełnomocnikiem ds. OZE także o roli agregatorów i pracach nad prosumentem zbiorowym i wirtualnym… który w praktyce będzie miał całkiem realne ograniczenia.

- Rząd nie chce działać przeciwko prosumentom. Rezultaty na rynku świadczą o tym, że od ponad 5 lat wspieramy rozwój ruchu prosumenckiego - mówi na początku rozmowy z WNP.PL Ireneusz Zyska.

źródło: https://www-wnp-pl.cdn.ampproject.org/c/s/www.wnp.pl/energetyka/rzad-uruchomi-dotacje-na-magazyny-energii,477527.amp