2021-07-26

Start-up z czteroletnim stażem z USA wsparty przez wielkich inwestorów zbudował tanią baterię, która może posłużyć jako magazyn energii potrzebny do stabilizowania Odnawialnych Źródeł Energii.

Spółka Form Energy stworzyła tani magazyn energii wykorzystujący żelazo, który może być opłacalny ekonomicznie i dostępny na rynku już w 2025 roku. Firma na razie nie zdradza szczegółów. Pozyskała 200 mln finansowania między innymi z udziałem ArcelorMittal, firmy znanej w Polsce z Nowej Huty, ale także Breakthrough Energy Ventures, funduszu klimatycznego wspieranego przez Billa Gatesa oraz Amazon.

Wiadomo tylko, że produkt Form Energy to bateria bazująca na żelazie, którą można wielokrotnie ładować, a energia zgromadzona wewnątrz niej pozwala na zapewnienie 100 godzin pracy. Jej koszt ma być konkurencyjny w stosunku do konwencjonalnych elektrowni jądrowych i niższy dziesięć razy od technologii baterii litowo-jonowych. Fakt, że żelazo jest łatwo dostępne usuwa ryzyko oraz koszty związane z pozyskaniem surowca, który w przypadku innych technologii bateryjnych bywa trudno dostępny.

To odkrycie może mieć przełomowe znaczenie dla dalszego rozwoju energetyki odnawialnej, która ze względu na nieregularną pracę wymaga zabezpieczenia w postaci źródeł konwencjonalnych albo magazynów energii. Opłacalne i łatwo dostępne magazyny są swoistym „świętym Graalem” energetyki pozwalającym poradzić sobie z tym wyzwaniem.

źródło: https://biznesalert.pl/form-energy-magazyny-energii-innowacje-stabilizacja-oze-energetyka/