2021-08-06

Twórca akumulatorów litowo-jonowych ulepszył je po 50 latach od ich opracowania

Przed dwoma laty troje naukowców otrzymało nobla za opracowanie tego, co zapewnia nam dostęp do przenośnych sprzętów. Dziś z kolei najważniejszy twórca akumulatorów litowo-jonowych trafił w światło reflektorów ponownie, bo po około pół wieku przewodzony przez niego zespół ulepszył ich możliwości.

Krótka historia akumulatorów litowo-jonowych:

Trzej naukowcy przyczynili się do obecnej formy akumulatorów litowo-jonowych na własną rękę. Wszystko zaczęło się od naszego dzisiejszego bohatera, Stanleya Whittinghama z Binghamton University, który to położył podwaliny pod nie w latach 70. ubiegłego wieku. Dziesięć lat później drugi z naukowców, John Goodenough z University of Texas wymienił problematyczną katodę wczesnych projektów, znacząco poprawiając sprawność akumulatorów.

Później Akira Yoshino z Osaka University stworzył na podstawie wcześniejszych opracowań pierwszy akumulator litowo-jonowy, który był wystarczająco stabilny i skuteczny, aby był opłacalny komercyjnie. Finalnie pierwsze komercyjne akumulatory tego typu weszły na rynek w 1991 roku, a dążenie do ich ulepszania trwa nadal. Co jednak najciekawsze, do jednych z najnowszych odkryć z nimi związanych przyczynił się wspominany twórca akumulatorów litowo-jonowych, Stanley Whittingham.

źródło i dalsza część artykułu: https://www.chip.pl/2021/07/tworca-akumulatorow-litowo-jonowych-ulepszenie/