2021-06-15

W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowano propozycję reformy systemu wsparcia energetyki prosumenckiej

W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowano propozycję reformy systemu wsparcia energetyki prosumenckiej zakładającą możliwość rozliczenia opustu w stosunku 1:1 przy jednoczesnym wprowadzeniu pokrywania przez prosumentów kosztów z tytułu opłat dystrybucyjnych - poinformowała wiceminister Anna Kornecka w odpowiedzi na interpelację poselską. Dodała, że propozycja zostanie zgłoszona w ramach uzgodnień projektu nowelizacji Prawa energetycznego i ustawy o OZE.

"W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii została przygotowana kompleksowa propozycja reformy systemu wsparcia energetyki prosumenckiej zakładająca możliwość rozliczenia opustu w stosunku 1:1, co oznacza możliwość odbioru w ciągu 12 miesięcy od wprowadzenia do sieci 100 proc. wyprodukowanej przez prosumenta energii przy jednoczesnym wprowadzeniu pokrywania przez prosumentów energii odnawialnej kosztów z tytułu opłat dystrybucyjnych. Rozwiązanie tego typu upraszczałoby ww. model wsparcia oraz zapewniałoby jednocześnie odpowiedni w opinii MRPiT poziom zachęt dla prosumentów do jak największej autokonsumpcji i kontrolowania zużycia energii i nieprzewymiarowania mikroinstalacji OZE" - napisała wiceminister Kornecka.

"Jednakże biorąc pod uwagę nową propozycję Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) w zakresie rozliczania prosumentów energii odnawialnej, zawartej w projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii (nr w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UC74), dla której prowadzone są obecnie konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe, ww. propozycja reformy systemu wsparcia energetyki prosumenckiej zostanie zgłoszona przez MRPiT do MKiŚ w ramach ww. uzgodnień jako element całościowej reformy systemu prosumenckiego i rynku energii" - dodała.

Z opublikowanego niedawno projektu nowelizacji prawa energetycznego wynika, że od przyszłego roku zlikwidowany ma zostać system opustów dla prosumenckich mikroinstalacji. Obecnie zgodnie z zasadą net-meteringu, prosument może w zamian za prąd oddawany do sieci bezpłatnie odebrać 80 proc. oddanej energii. Dla instalacji o mocy co najmniej 10 kW współczynnik wynosi 0,7.

Projekt zakłada, że prosumenci posiadający instalacje oddane do użytku po 2021 roku mają otrzymać możliwość sprzedaży nadwyżek energii. Dokument jest obecnie na etapie konsultacji społecznych i międzyresortowych.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekonuje, że proponowane zmiany w zakresie nowej koncepcji systemu prosumenckiego są niezbędne dla stabilnego rozwoju tego obszaru, a koncepcja sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej jest spójna z wymogami unijnej dyrektywy. Jak podawano, zaproponowane rozwiązania otwierają rynek prosumencki na nowe modele biznesowe, które uwzględniają magazynowanie wyprodukowanej energii, a poszerzenie możliwości magazynowania energii przez prosumentów we własnym zakresie będzie podstawą do wypracowania kolejnych rozwiązań w zakresie wparcia inwestycyjnego na zakup tych urządzeń.

https://www.cire.pl/item,219177,1,0,0,0,0,0,mrpit-zglosi-propozycje-reformy-systemu-wsparcia-energetyki-prosumenckiej.html

zdjęcie źródło: wordpress