2021-07-02

Weszła w życie ustawa regulująca status magazynów energii

Dzisiaj wchodzi w życie najnowsza nowelizacja ustawy Prawo energetyczne. Obok obowiązku instalacji inteligentnych liczników czy utworzenia centralnego operatora danych pomiarowych wprowadza one regulacje kluczowe dla zapoczątkowania inwestycji w magazyny energii. Konieczne jest jednak jeszcze przyjęcie rozporządzenia, które doprecyzuje kwestie związane z rejestracją magazynów.

Ustawa, która wchodzi  dzisiaj w życie, nazywana jest licznikową – od wprowadzanego obowiązku montażu liczników inteligentnych u co najmniej 80 proc. końcowych odbiorców energii elektrycznej, w tym w minimum 80 proc. gospodarstw domowych. Taki udział ma zostać osiągnięty do końca 2028 roku.

Nowelizacja Prawa energetycznego zakłada także powołanie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE) w Polsce. Zarządzać tym systemem będą Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które będą pełniły funkcję Operatora Informacji Rynku Energii.

CSIRE ma być informatycznym centrum danych, które pozwoli w jednym miejscu gromadzić i przechowywać dane technicznie i handlowe punktów poboru energii oraz wyniki pomiarów energii elektrycznej przekazywanych z inteligentnych liczników.

Najnowsze zmiany w Prawie energetycznym mają ponadto umożliwić rozwój krajowego rynku magazynów energii.

Nowelizacja Prawa energetycznego ujednolica samą definicję magazynowania energii elektrycznej, która ma być rozumiana jako "instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci elektroenergetycznej".

źródło i dalsza część artykułu: https://www.gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/105789/weszla-w-zycie-ustawa-regulujaca-status-magazynow-energii