2021-06-27

Nowatorski sposób magazynowania energii za pomocą koła zamachowego rozwija francuska firma Energiestro

Nowatorski sposób magazynowania energii za pomocą koła zamachowego rozwija francuska firma Energiestro, zapewniając, że będzie on bardziej efektywny od na razie dominującej technologii magazynów energii wykorzystujących baterie litowo-jonowe. 

Gromadzące energię urządzenia wykonane w technologii "flywheel", wykorzystujące mechanizm zamiany energii elektrycznej w energię kinetyczną i odwrotnie dzięki wirującym, wykonanym z reguły ze stali talerzom, to na razie absolutna nisza w obszarze magazynowania energii.

Francuska firma Energiestro zapewnia jednak, że ta technologia ma przyszłość i że nawet może okazać się efektywniejszym rozwiązaniem niż bateryjne magazyny wykonane w technologii litowo-jonowej – co więcej – nawet w zastosowaniach w mikroskali, przeznaczonych dla prosumentów. 

Innowacja, którą Francuzi wprowadzili w technologii "flywheel", która ma znacząco zwiększyć jej konkurencyjność kosztową, polega na zastosowaniu wirującego komponentu wykonanego z betonu – zamiast instalacji wykonanej ze stali czy włókna szklanego, które pojawiło się już w rozwiązaniach oferowanych przez firmy pracujące nad tą technologią.

Energiestro wyszło jednak z założenia, że waga urządzenia jest tutaj mniej istotna od efektywności kosztowej i że najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie betonu.

Jak zapewnia na łamach PV Magazine André Gennesseaux, założyciel francuskiej firmy, dodatkową zaletą opracowanej przez nią technologii ma być brak kosztów operacyjnych wynikający m.in. z utrzymania próżni wewnątrz urządzenia. 

Samo urządzenie ma pracować przynajmniej przez 30 lat, przy czym według szacunków francuskiego startupu po 15 latach pojawi się konieczność wymiany falownika.

Energiestro podkreśla też niski ślad węglowy swojej technologii, który ma wynosić zaledwie 10 gram CO2/kWh, podczas gdy w przypadku wirujących magazynów wykonanych ze stali, a także bateryjnych magazynów litowo-jonowych, ma to być około 40 gram CO2/kWh.

Obecnie w ofercie francuskiej firmy mają być magazyny przeznaczone do zastosowań domowych o mocy 10 kW, z którą będą w stanie oddawać energię przez godzinę. Możliwe jest jednak zastosowanie urządzeń o większej pojemności, co istotnie zwiększy niezależność energetyczną ich użytkowników.

Początkowo Energiestro chce oferować swoje magazyny na francuskich terytoriach zamorskich, czyli w lokalizacjach charakteryzujących się wysokimi kosztami dostaw energii elektrycznej.

Pilotażowa instalacja uruchomiona ma zostać na jednym z nich – w Gujanie Francuskiej, gdzie we współpracy z firmą Voltalia Energiestro ma uruchomić magazyn o pojemności 10 kWh, który będzie stabilizować wahania częstotliwości w lokalnej sieci elektroenergetycznej.

Inny pilotaż jest szykowany we współpracy z francuską grupą Engie w regionie Pyrénées-Orientales, gdzie kilka magazynów dostarczonych przez Energiestro ma stabilizować pracę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 3,4 MW. W tym projekcie zostanie porównana efektywność tego rozwiązania i technologii litowo-jonowej.